Kira Artışı Ne Kadar Olmalı

Kira Artışı Ne Kadar Olmalı

Bilindiği üzere her yeni kiralamada kira artışı ne kadar olmalı sorusu hem ev sahipleri hem de kiracıların en büyük merak konusu. bu yazımızda ev sahiplerinin ve kiracıların sorularına yanıt aramaya çalışacağız. Bu nedenle yazımızın sonuna kadar okunmasında büyük yarar görüyoruz Öncelikle yıllık kira artışının ülkemizde belirli standartlara bağlandığını hemen belirtelim. Bu çerçevede TÜFE (tüketici fiyat endeksi) üzerinden bir sınırlama getirilmektedir diyebiliriz. Dolayısıyla yıllık kira artışı belirli bir kota ile sınırlandırılmaktadır. Şimdi isterseniz alt ve üst limitleri neler olduğuna ve kiracıların nasıl bir strateji ile olaya bakmaları gerektiği konusunda sizleri aydınlatalım.

Yıllık Kira Artışı Her Sene Değişiklik Gösteriyor

Az önce de belirttiğimiz üzere yıllık kira artışı tavan fiyat belirlemesi her sene yenileniyor. Sözgelimi 2022 yılı için öngörülen kira artış oranı en fazla % 25,98 oranında gerçekleşebiliyor. Buradan hareketle ev sahibi maksimum bu düzeyde artış talep edebiliyor. Tabi bunun tam tersini düşünmek de mümkündür. Yani tüketici fiyat endeksindeki yaşanacak gerilemeler bu oranın da düşmesini sağlayacaktır. Elbette bu oranın altındaki rakamlar kiracı ve ev sahibi arasındaki anlaşmaya bağlı olarak gelişiyor. Peki, bu artış oranı nasıl ve hangi dönemde belirleniyor. Şimdi de isterseniz bu konuya kısaca değinelim

Kira Artış Sınırı Sözleşmenin Bitiş Tarihindeki Aya Göre Hesaplanıyor

İzninizle hemen bir başka önemli nokta olan kira artış sınırı nasıl belirlenir sorusunun yanıtını verelim. Kira kontratının bittiği tarihte ilk ay açıklanan TÜFE rakamları kiranın üst sınırını verilecek birinci unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla kontrat bittiği ay açıklanan ilk TÜFE rakamları hem ev sahiplerinin hem de kiracıların başlangıç noktası olacaktır. Ayrıca en sağlıklı sonuçlara TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) sayfasından ulaşabilirsiniz. Elbette Uyuşmazlık durumunda 6098 sayılı Borçlar Kanununa göre göre hareket edebileceğinizi lütfen unutmayınız. Özellikle 301. Madde burada en önemli maddelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü daire ve işyeri kiralama noktasında en önemli yasal düzenlemeler bu madde altında toplanıyor. Bunun yanı sıra aynı kanun hem kiracı hem de ev sahibi lehine çok sayıda maddeyi bünyesinde barındırıyor. Yazımızın herkese faydalı olmasını temenni ediyoruz. Hoşça kalınız.