2022 Konut Faiz İndirimi

2022 Konut Faiz İndirimi

Uzun zamandır beklenen 2022 konut faiz indirimi gerçekleşmek üzere. Peki, faiz indirimi neleri kapsıyor, bu indirimden nasıl yararlanacaksınız. Ev almayı düşünenler bu yazımızı mutlaka dikkatlice okumalı. Bilindiği üzere 2022 yılının başından bu yana 1.90 ile 2.10 arasında Faiz uygulaması gerçekleşiyordu. Ancak yakın bir zamanda bu oranlar değişikliğe uğrayacak. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan faiz indiriminin 0.89 ile 0.99 düzeyinde olması bekleniyor. Tabi 0.89 faiz imkânından yararlanmanın belirli koşulları bulunuyor. Bu koşulların sağlanması durumunda pekala indirimden yararlanmak mümkün olacaktır. İsterseniz öncelikle koşulların neler olduğunu kısaca inceleyelim.

2 Milyon Liralık Kredi Kullanılabilecek

Yeni indirim elbette bazı şartların sağlanması halinde indirimden yararlanmayı ön görüyor. Örneğin 2 milyon liralık kredi 10 yıl vadeyle ödenebilecek. Ancak hemen belirtelim ki faiz indirimi sıfır konutları kapsıyor. Dolayısıyla indirimden yararlanmanın ilk şartı sıfır daire almaktan geçiyor diyebiliriz. Tabi indirimin başka ayrıntıları da bulunuyor. Sözgelimi daha önce ev sahibi olmuş ve hâlihazırda kayıtlı evi bulunanlar bu imkândan yararlanamıyor. Bu nedenle krediden faydalanacaklar ilk kez ev sahibi olacak kişilerden oluşmak durumunda. Ayrıca yeni indirimden farklı şekillerde yararlanmakta mümkün olacak. Çünkü 0.89 faizden yararlanarak ev sahibi olabilirsiniz.

Döviz ve Altın Bozdurana 0.89 Faiz

Az önce de belirttiğimiz üzere yeni konut kredisi indirimi iki farklı oranla gerçekleşecek. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ayrıntıları karşılanması durumunda 0.99 olan faiz indirimi eğer döviz ve altın bozdurarak gerçekleşirse bu kez 0.89 faiz uygulaması devreye alınıyor. Ancak bu koşuldan yararlanabilmenin de bazı şartları bulunuyor. 1 Nisan 2022 öncesinde açılmış döviz tevdiat ve altın hesabınızda satın almayı düşündüğünüz konutun %50'si oranında bir satış gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bir örnekle durumu açıklamak gerekirse, satın almayı düşündüğünüz daire 2 milyon lira ise ve söz konusu tarihte altın ya da döviz hesabınızda 1 milyon lira bulunuyorsa bu altını veya dövizi Merkez Bankası'na satarak 0.89 faizden yararlanabiliyorsunuz. Önümüzdeki günlerde işlerlik kazanması beklenen yeni faiz indirimi aynı zamanda İnşaat sektörüne hareketlilik kazandırmayı hedefliyor. 2022 konut faiz indirimi uygulamasının ayrıca konut arzını arttırması ve piyasayı dengelemesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklamaları basın duyuruları bölümünden takip edebilirsiniz.